در طب فارماکولوژیک مدرن، زعفران به دلیل داشتن اثر آنتی اکسیدانی برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. زعفران به دلیل ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد توانایی محافظت از سلول های شبکیه در برابر آسیب و مرگ و کاهش فشار خون داخل چشم را دارا می باشد. در کشورهای غربی، بیماری ماکولا وابسته به سن، علت اصلی اختلال بینایی در افراد 55 ساله یا بالاتر است. ماکولا قسمتی از شبکیه چشم می باشد که حساس به نور بوده و وظیفه دید مستقیم و واضح را بر عهده دارد. این بیماری وابسته به سن می باشد و در افراد بالای 50 سال بسیار شایع است. بیماری ماکولای چشم که به Age-related macular degeneration و به اختصار AMD خوانده می شود افراد را دچار اختلال در بینایی می کند. به این صورت که افراد برای خواندن و یا دیدن موارد دور و یا نزدیک دچار مشکل می شوند. خطر ابتلا به بیماری ماکولا در افرادی که مقادیر بیشتری از کاروتنوئیدهای گیاهی را مصرف می کنند کاهش می یابد.

مصرف زعفران و روند بهبود بیماری ماکولا

مطالعات بالینی اخیر فواید افزایش بینایی را با استفاده از عصاره یک ادویه مشتق شده از گل زعفران نشان می دهد. دانشمندان برای اولین بار کشف کردند که زعفران می تواند قدرت بینایی و همچنین حساسیت به نور را حتی در افرادی که بیماری ماکولا را در مراحل اولیه دارند، بهبود بخشد. یافته‌های اخیر نشان می دهد، افرادی که بالاترین میزان آلفاکاروتن را مصرف می‌کنند، 32 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ماکولا هستند. با مصرف مکمل عصاره زعفران و آلفا کاروتن، علاوه بر سایر مواد مغذی که به دلیل توانایی آنها در محافظت از ساختارهای شبکیه شناخته شده است، می توانیم به طور موثر از بینایی خود قبل از ظاهر شدن علائم کاهش بینایی محافظت کنیم. زعفران ادویه ای است که از قسمت هایی از گل (Crocus sativus) به دست می آید. زعفران از تجزیه مداوم سلول های حساس به نور در مرکز شبکیه، ماکولا، محافظت کرده و از آن جلوگیری می کند. مصرف زعفران حساسیت به نور را که یکی از عوامل اصلی بیماری ماکولا است بهبود می بخشد.

آزمایش انجام شده جهت تاثیر مصرف زعفران بر بیماری ماکولا چشم

در آزمایش اول ، بیماران مبتلا به ماکولا به طور تصادفی 20 میلی گرم زعفران در روز دریافت کردند. و بیماران دیگر فقط داروهای مربوط به این بیماری را دریافت کردند. دانشمندان در طول آزمایش شدت نور را بیشتر کردند. محققان با استفاده از آزمایش های پیچیده ای که خروجی الکتریکی سلول های شبکیه را در پاسخ به تحریک نور اندازه گیری می کند، توانستند این پیشرفت ها را تعیین کنند. بیمارانی که زعفران مصرف کرده بودند پاسخ بهتری به نور کم داشتند. چنین تغییراتی در مرحله مصرف دارو آشکار نشد. این بدان معناست که مصرف زعفران توانایی‌های حسگر نور سلول‌های شبکیه را در بیماری ماکولا اولیه بهبود می‌بخشد. در فاز دوم این آزمایش، افرادی که زعفران مصرف کردند افزایش قابل توجهی در حدت بینایی داشتند، حدت بینایی ،اصطلاحی است که به وضوح دید در فاصله دور اشاره دارد. پس از سه ماه مصرف مکمل زعفران، در نمودار دید اسنلن که حدت بینایی را در فاصله 20 فوتی اندازه‌گیری می‌کند، میانگین افزایش حدت بینایی در فاصله یک خط کامل (14.3٪ بهتر از خط پایه) مشاهده شد که این نتیجه یک یافته بی‌سابقه بود.

فواید طولانی مدت مصرف زعفران

در حالی که مشاهدات اولیه بهبودهای بصری معنی‌دار و سریعی را نشان داد، دانشمندان می‌خواستند ببینند که آیا زعفران می‌تواند اثرات طولانی‌مدت‌تری ایجاد کند و یا خیر. در نتیجه با تجویز یه دوره طولانی مدت سه ماهه، به برخی بیماران مبتلا به ماکولا دریافتند که کروسین و کروستین موجود در زعفران که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد مانع از فعالیت آنزیم های ضد اکسیداسیون می باشد که باعث کاهش میزان استرس اکسیداتیو در بدن می شود و فعالیت این آنزیم را در بیماران مبتلا به ماکولا بهبود می دهد. همچنین از دیگر فواید مصرف زعفران که بر بینایی موثر است می توان به ترمیم سلول های بینایی، تحلیل ماکولار و التهاب شبکیه چشم اشاره کرد.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد مصرف زعفران دارای فواید بسیاری است که یکی از این فواید بهبود قدرت دید و بینایی چشم انسان می باشد. رژیم های غذایی که در آن از عصاره زعفران استفاده شده می تواند از چشم ها در برابر آسیب هایی که ناشی از پرتوهای مضر خورشید هستند جلوگیری کرده و در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین پیری ایجاد می شود، موثر باشد. زعفران علاوه بر بهبود شبکیه چشم و درمان بیماری ماکولا، در درمان آب مروارید که یکی دیگر از بیماری های چشمی است نیز موثر می باشد. اگر مشکلات بینایی دارید و بینایی شما نیاز به تقویت دارد بهتر است در خصوص مصرف زعفران و تاثیر آن بر روی بهبود درمان بیماری های چشمی با چشم پزشک خود مشورت کنید و در صورت نداشتن خطرات احتمالی مصرف زعفران را در رژیم غذایی خود بگنجانید.