زعفران مصطفوی


برند زعفران ایرانی در جهان به نام اسپانیا شناخته شده است

برند زعفران ایرانی در جهان به نام اسپانیا شناخته شده است

     نوشته شده در تاریخ : 1394/12/13


برند زعفران ایرانی در جهان به نام اسپانیا شناخته شده است


مدیر کل دفتر تعالیم طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مصاحبه با خبرنگار ایسنا گفت: برند (نشان تجاری) برخی کالاهای ما به نام کشور دیگر ثبت شده است به طور مثال اکنون در همه کشورهای دنیا، زعفران ما به نام کشور اسپانیا شناخته شده است.
به گزارش ایرنا ، بیش از 90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود اما ارزش افزوده این محصول نصیب کشورهایی مانند اسپانیا (بزرگترین واردکننده زعفران ایران) می شود در صورتی که بیشترین زحمت برای طلای سرخ در ایران کشیده می شود چرا که برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک باید کشاورزان ساعت های متمادی، 170هزار دانه گل را از کلاله جدا و با حساسیت بالایی خشک کنند.
براساس گزارش ستاد خبری چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی، دکتر علیرضا عباسیان افزود: درزمان حاضر شاهد فعالیت تعدادی از کارآفرینان در حوزه طب سنتی ایران هستیم اما آنچه که اهمیت دارد حضور در بازارهای جهانی است.
وی تصریح کرد: حضور در بازارهای جهانی نه تنها در رابطه با گیاهان دارویی و درمان های حاصل از آن نادیده گرفته شده بلکه در مورد کالاهای دیگر هم شاهد این اتفاق هستیم که برند ما به نام کشور دیگر ثبت شده است که از نمونه های می توان به زعفران اشاره کرد.
مدیر کل دفتر تعالیم طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طب سنتی فقط حجامت یا ماساژ نیست. این دانش طیف وسیعی از کاربردهای مختلف را دربرمی گیرد که با بهره‎گیری از آنها می توان صنعت گردشگری کشور را رونق داد. به طور مثال «حمام ترکیه» که امروز به یکی از نقاط گردشگری این کشور تبدیل شده است، نمونه مشابهی از حمام ایرانی با کاربردهای مختلف آن در زمان گذشته است. عباسیان خاطرنشان کرد: با وجود سابقه طولانی طب سنتی از گذشته تاکنون، این طب و درمان آن به شیوه مدرن، به تازگی در کشور ما مطرح شده است و این دانش هنوز مراحل ابتدایی پیشرفت خود را پشت سر می گذارد. این در حالی است که کشور های دیگر با درک اهمیت این دانش در رشد و توسعه، هم اکنون پیشتاز جذب توریسم هستند.
وی یادآور شد: ایران با توجه به شرایط جغرافیایی مناسب، بستر خوبی برای رشد انواع گیاهان دارویی فراهم کرده است، اما این ظرفیت ها شناخته شده نیست. اگرچه ایران پرداختن به طب سنتی را دیر آغاز کرده است، اما باز هم درخور توجه است و باید سیاست گذاری های خوبی در این زمینه انجام می شود تا بتوانیم طب سنتی را دوباره در کشور احیا کنیم.
عباسیان تاکید کرد : با احیای طب سنتی زنجیره اشتغال زایی مستقیم برای ساخت، ترکیب، فرآوری، کاشت و بسته بندی گیاهان دارویی ایجاد می شود.