زعفران مصطفوی


موفقیت محققان ایرانی درافزایش ارزش غذایی و دارویی زعفران با فناوری نانو

موفقیت محققان ایرانی درافزایش ارزش غذایی و دارویی زعفران با فناوری نانو

     نوشته شده در تاریخ : 1394/12/19


موفقیت محققان ایرانی درافزایش ارزش غذایی و دارویی زعفران با فناوری نانو


افشین فریدی اسفنجانی مجری این طرح در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در تولید پودر زعفران به کمک فناوری نانوریزپوشانی (نانوکپسوله کردن)، عصاره زعفران با ترکیبات خوراکی به دست آمده است.
وی بیان کرد: عصاره زعفران حاوی ترکیباتی است که خواص درمانی و خوراکی آن را تأمین می کنند، کنترل رهاسازی و حفاظت از این ترکیبات با استفاده از فناوری نانوریزپوشانی با ترکیبات خوراکی، موجب افزایش کارایی آن ها می شود. فریدی اسفنجانی اظهارکرد: ریزپوشانی تحت عنوان یک روش بسته بندی مواد جامد، مایع یا گاز درکپسول های ریز تعریف می شود که می تواند تحت شرایط خاص با یک سرعت کنترل شده محتوایش را آزاد کند.
وی درخصوص اهداف این طرح گفت: تهیه نانوامولسیون های چندگانه متشکل از آب و روغن یک روش مناسب برای محبوس کردن ترکیبات غذایی و دارویی آب دوست محسوب می شود، این روش که فرایند اصلی ساخت نانوکپسول هاست، با هدف محافظت از ترکیبات مفید زعفران و افزایش ارزش غذایی آن مورد ارزیابی قرارگرفته و درنهایت پودر زعفران تولید شد.
وی، فراوری و بسته بندی را از مراحل مهم در تهیه مواد غذایی عنوان کرد و افزود: عدم وجود بسته بندی وفرآوری مناسب زعفران در ایران موجب بروز مشکلاتی می شود، از بین رفتن ترکیبات مؤثر زعفران در اثر شرایط نامساعد محیطی همچون نور و فرآیندهای حرارتی، از جمله این مشکلات است، همچنین کاهش ارزش افزوده و کاهش خواص دارویی عصاره زعفران به دلیل رهاسازی سریع ترکیبات مؤثر آن در شرایط محیطی معده نیز از مسائلی است که باید مرتفع شوند. با نانوریزپوشانی ترکیبات مؤثر زعفران با دیواره های چندلایه، علاوه بر برطرف شدن مشکلات مذکور، جذب این ترکیبات نیز افزایش می یابد.
وی یادآور شد: ازآنجایی که زعفران یکی از محصولات مهم صادراتی کشور است، تولید پودرهای حاوی نانوذرات عصاره زعفران یک محصول جدید به شمار می آید، این محصولات علاوه بر پایداری بالا نسبت به شرایط فرآوری، فرمولاسیون محصول را در شرایط نگهداری حفظ می کنند، می توان از نتایج این پژوهش در تهیه قرص ها و کپسول های حاوی ترکیبات ریزپوشانی شده و مؤثر زعفران در بخش داروسازی استفاده کرد.
این طرح با همکاری شرکت غذا صنعت پژوه در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد موردنیاز صنعت به تأیید داوران و حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو رسیده است.