زعفران مصطفوی


زعفران و درمان افسردگی

زعفران و درمان افسردگی

     نوشته شده در تاریخ : 1398/05/03


زعفران و درمان افسردگی


بسیاری از افراد در نقاط مختلف دنیا با مشکلات مرتبط با اضطراب و افسردگی مبارزه می‌کنند. علاوه بر این، داروهایی که برای درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شوند نیز، دارای عوارض جانبی جدی و قابل توجهی هستند. گروهی از محققان کشورهای چین، ایران و انگلستان در یک همکاری گروهی و برای یافتن راه حلی برای پیشگیری و غلبه بر بیماری هایی همچون افسردگی، اقدام به تحقیق و بررسی بر روی زعفران، به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان این بیماری‌ها نموده‌اند. آن‌ها پس از انجام تحقیقات خود دریافتند که زعفران می‌تواند به عنوان یک داروی مؤثر در درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار گیرد.

کروسین (Crocin)، بخش فعال زعفران، سلول‌های مغز را جوان و سالم نگه می‌دارد. همچنین از سلول‌های مغز در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌نماید. علاوه بر این موجب کاهش التهاب مغزی گردیده و نشانگرهای خاصی از بیماری پارکینسون را نیز مهار می‌کند.

یک تیم تحقیقاتی برای انجام این بررسی به مطالعه‌ای 12 هفته‌ای بر روی تعدادی از افرادی که با مشکل اضطراب و افسردگی مواجه بودند، به صورت کنترل شده در دو گروه و با استفاده از عصاره‌ی گیاه زعفران پرداختند. برای این کار به هر یک از شرکت کنندگان کپسولی حاوی 50 میلی‌گرم زعفران، برای مدت 12 هفته و به صورت 2 بار در روز داده می‌شد. آن‌ها همچنین در طول دوره و در هفته‌های اول، ششم و دوازدهم به پرسشنامه افسردگی و همچنین پرسشنامه اضطراب پاسخ می‌دادند. با اینکه تنها 54 شرکت کننده این مطالعه را تکمیل نمودند؛ اما نتایج بررسی‌ها نشان داد افرادی که از زعفران استفاده کرده بودند، تغییرات قابل توجه و چشمگیری را در روند پاسخنامه‌های مربوط به پرسشنامه‌های داشتند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل‌های زعفران تأثیرات قابل توجهی را در درمان افسردگی و اضطراب به همراه خواهد داشت. البته باید توجه داشت که مطالعات گذشته نیز بر تأثیرات مثبت زعفران بر این بیماری‌ها صحه گذاشته بودند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف زعفران می‌تواند حتی از داروهای ضد افسردگی همانند فلوکستین (Prozac) نیز اثرات بهتری داشته باشد، با این تفاوت و مزیت که عملکردی سریع‌تر داشته و از خود عوارض جانبی بر جای نخواهد گذاشت.