زعفران مصطفوی


سلامتی وجودتان را با سماق تضمین کنید

سلامتی وجودتان را با سماق تضمین کنید

     نوشته شده در تاریخ : 1398/03/12


سلامتی وجودتان را با سماق تضمین کنید


سماق یک ادویه است که از دانه های توت مانند و از درخت سماق در خاور میانه بدست می آید و به دلیل طعم تند و رنگ قرمزش مشهور است. و اینک پژوهشگران فواید سلامتی این ادویه خاص را مطالعه می کنند.

سماق خواص فوق العاده ای برای سلامت بدن دارد، همچنین مصرف سماق برای مبارزه با میکروب، مبارزه با سرطان و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است.این گیاه مزه منحصر به فردی دارد که معمولاً به تند و کمی میوه ای و کمی شبیه لیمو توصیف می شود. و دارای یک مزه متمایز برای غذاها می باشد. در حقیقت تحقیقات اخیر نشان می دهد که سماق می تواند اثر قدرتمندی روی کنترل قند خون، سلامت قلب، پیش گیری از بیماری ها و حتی تسکین درد داشته باشد.

سماق دارای کالری کم، اما ویتامین C بالایی دارد و یک آنتی اکسیدان مهم برای مبارزه با بیماری ها و بهینه سازی سلامتی محسوب می شود. به طور خاص، سماق غنی از پلی فنول ها و فلاونوئیدها است، مانند: گالیک اسید، متیل گالات، کامپرلو و کورستین ؛ هم چنین حاوی تانن است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و خواص ضد سرطانی دارد.

با توجه به گیاهانی که اغلب در غذا به کار می روند، سماق به ندرت استفاده می شود و بیشتر برای ترش مزه کردن غذاهای گوشتی استفاده می شود.

در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه در خاور میانه، آمریکای شمالی و آفریقا در مناطق وسیعی سماق کشت می شود. این گیاه در آمریکای شمالی بسیار محبوب است و به خاطر مزه ترش عالی همراه با فواید سلامتی اش برداشت می شود. گیاهان قرمز، سبز و یا کرم رنگ در طول زمان خشک می شوند و به رنگ قرمز تیره و ارغوانی تبدیل می شوند.

گزیده ای از فواید سماق برای سلامتی

کاهش تب - درمان آرتروز - درمان مشکلات تنفسی مانند برونشیت، سرماخوردگی و آنفولانزا - تسكین گلودرد - کاهش قندخون و دیابت - جلوگیری از بروز سکته قلبی و عروقی - خاصیت ضد سرطانی