زعفران مصطفوی


آویشن گیاهی پرخاصیت و بی نظیر

آویشن گیاهی پرخاصیت و بی نظیر

     نوشته شده در تاریخ : 1398/03/08


آویشن گیاهی پرخاصیت و بی نظیر


آویشن گیاهی است متعلق به خانواده‌ی نعناع (Lamiaceae). . گیاهی معطر که به عنوان ادویه و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر این گیاه در سراسر جهان کشت می‌شود و برگ‌های آن معمولا خشکانده شده و به عنوان چاشنی در آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آویشن فرانسوی رایج‌ترین نوع این گیاه است. این گیاه، یکی از گیاهان پرخاصیت می باشد که از زمان های قدیم مصرف می شده و شیوه های مختلف آن برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.

آویشن دارای منبع زیادی از ویتامین K است همچنین سرشار از کلسیم، پتاسیم، آهن و منگنز است. در سلامت و رشد استخوان ها و نیز کاهش مشکلات استخوانی هم بسیار موثر است.

گیاه آویشن خواص فوق العاده بیشماری دارد که همه ی آنها در این مقاله نمی گنجد. 10 مورد از این خواص را باهم مرور می کنیم.

-مبارزه با سرطان

طبق تحقیقات صورت گرفته، ترکیبات موجود در عصاره آویشن در پیشگیری از سرطان روده بزرگ و همچنین سرطان پستان موثر است.

-درمان گرفتگی عضلات

یکی از فواید مهم آویشن، تاثیرگذاری آن در درمان گرفتگی و اسپاسم می باشد.

- درمان زخم معده

زخم معده را می توانید به کمک آویشن درمان کنید. همچنین چای آویشن برای تقویت هضم و کاهش نفخ مفید است.

-مبارزه با باکتری ها

آویشن خواص ضد باکتریایی زیادی برای مبارزه با انواع قارچ ها و باکتری ها دارد. همچنین قادر است باکتری های درونی و بیرونی بدن را از بین ببرد.

-درمان آکنه و جوش صورت

خواص ضدباکتریایی فوق العاده آویشن برای مبارزه با باکتری هایی که سبب ایجاد آکنه می شود مفید می باشد. آویشن اغلب یک ماده در کرم های ضد آکنه می باشد.

-درمان شوره سر

شوره سر یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر خیلی از افراد است. با توجه به این موضوع که آویشن دارای خواص ضدباکتریایی می باشد می توان پوست سر خود را به کمک آن تمیز کرده و همچنین شوره سر را درمان کنید. این گیاه در مواد اولیه شامپوها و نرم کننده ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

-درمان کم خونی

آویشن سرشار از آهن است. آهن برای گلبول های قرمز و تولید انرژی بدن استفاده می شود که کمبود آن موجب کمخونی و خستگی می شود . با مصرف منظم آویشن در برنامه غذایی خود می توان کمخونی را درمان کرد.

-درمان بیماری های تنفسی

آنتی بیوتیک های طبیعی مانند گیاه آویشن در درمان مشکلات تنفسی نظیر سرفه و برونشیت و همچنین گلودرد موثر است. می توانید چای آویشن درست کنید و آن را با عسل ترکیب کرده و میل کنید.

-درمان سرفه و گلو درد

این گیاه برای درمان سرفه و گلودرد بسیار مفید می باشد. در طب سنتی برای رفع تنگی نفس، سرفه و سوء هاضمه از این گیاه استفاده می کنند.

-درمان عفونت گوش

از آویشن برای درمان عفونت گوش میانی می توان استفاده کرد.

مضرات آویشن

بروز حساسیت: برخی افراد به گیاهانی که از خانواده نعنائیان هستند آلرژی دارند و مصرف این گیاهان باعث حساسیت هایی در فرد مصرف کننده می شود. اگر به گیاهانی مانند کرفس ، رزماری و پونه حساسیت دارید ممکن است به آویشن هم حساسیت داشته باشید. منع مصرف زنان باردار: خانم های باردار بهتر است قبل از مصرف آویشن حتما با پزشک خود مشورت کنند زیرا آویشن به عنوان تحریک کننده قاعدگی شناخته می شود و به همین دلیل ممکن است در مواردی باعث سقط جنین شود. از این رو حتما قبل از مصرف آویشن با متخصص تغذیه مشورت کنید.

نحوه استفاده و نگهداری

این گیاه در تمامی طول سال، هم به‌صورت تازه و هم خشک‌شده به ‌آسانی در دسترس است. آویشن تازه عطر دلپذیرتری دارد اما دسترسی به آن نسبت به آویشن خشک‌شده کمی دشوارتر است. اگر آویشن تازه تهیه کردید، می‌توانید آن را یک تا دو هفته در یخچال نگهدارید. آویشن خشک باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود و در حالت مطلوب، تا ۶ ماه ماندگاری دارد.