زعفران مصطفوی


تاریخچه و خواص بی نظیر چای سبز

تاریخچه و خواص بی نظیر چای سبز

     نوشته شده در تاریخ : 1398/02/18


تاریخچه و خواص بی نظیر چای سبز


از انواع نوشیدنی های سالم جهان می توان چای سبز را نام برد که بالاترین مقدار آنتی اکسیدان در چای را دارا می باشد.چای سبز مواد شیمیایی طبیعی به نام پلی فنولها را در خود دارد که خاصیت ضد سرطانی و ضد التهابی دارد. یکی از این پلی فنول ها، کاتچین می باشد که بیشترین میزان را در چای سبز داراست.

چای سبز و چای سیاه هر دو از یک گیاه به دست می آیند. در حقیقت، این همان برگ چای معمولی است اما پردازش آن متفاوت است. با تخمیر برگ چای، چای سیاه معمولی به دست می آید. این تخمیر باعث می شود رنگ و طعم چاه سیاه در اثر افزایش کافئین و تانن تغییر پیدا کند. اما دررابطه با چای سبز تخمیر صورت نمی گیرد و برگ چای، خشک شده یا به آن کمی بخار داده می شود و همین مورد سبب می شود که چای در هنگام دم کردن سبز باشد.

میزان کالری چای سبز صفر است. به طور کلی، مقدار کافئین موجود در چای سبز در مقایسه با چای سیاه بسیار پایین تر است؛ برای هر فنجان چای سبز، یک قاشق چایخوری چای را دردمای ۸۰ درجه افزوده وبه مدت ۵ دقیقه دم کرده وسپس نوشیده می شود. توجه داشته باشید که به خاطر وجود تانن در چای اگر بیش از ۵ دقیقه در آب جوش بماند و یا آب جوشیده بیشتر از ۸۰ درجه باشد چای تلخ شده و شاید مناسب ذائقه عده ای نباشد.

چای سبز فواید بیشماری دارد که در طب سنتی چینی و هندی به اثبات رسیده است. با هم 10 مورد از فواید این گیاه پرخاصیت را بررسی می کنیم:

- پیشگیری از سرطان: مواد طبیعی موجود در چای یا همان پلی فنولهای چای باعث کاهش رشد تومورهای سرطانی می شود و از آسیب های ناشی از اشعه UVB ماورای بنفش نیز محافظت می کنند.

- کاهش بیماریهای قلب و عروق: طبق تحقیقات مجله انجمن پزشکی آمریکا این نتیجه حاصل شد که مصرف چای سبز با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی وعروقی همراه است.

- کاهش کلسترول و چربی: مصرف چای سبز، به صورت نوشیدنی و یا به شکل کپسول، با کاهش کلسترول همراه است.

- کاهش سکته مغزی: براساس گزارشات منتشر شده، مصرف منظم چای سبز خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

- کاهش وزن: یکی دیگر از فواید چای سبز کاهش وزن در بزرگسالان و افراد چاق می باشد.

- کاهش سرعت پیری: رادیکال های آزاد ایجاد شده در بدن ازنشانه های پیری و علائم مربوط به آن است. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز وظیفه ی خنثی کردن اکسیدان ها یا رادیکال های آزاد موجود در بدن را دارند .کاتچین موجود در چای سبز نیز به شدت مسئول اثرات آنتی اکسید کننده هستند بنابراین مصرف منظم چای سبز می تواند علائم و نشانه های پیری را به طور موثر کاهش دهد.

- درمان آکنه و جای جوش: برگ چای سبز می تواند به عنوان یک لایه بردار مورد استفاده قرار گیرد. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز، موجب تمیزی پوست می شوند و به حذف آکنه کمک می کنند.

- محرک رشد و نرمی مو: چای سبز باعث تحریک رشد مو و نرم شدن مو می شود.

- جلوگیری از پوسیدگی دندان: "کاتچین" آنتی اکسیدان شیمیایی طبیعی که در چای سبز وجود دارد می تواند ویروس هایی را که باعث عفونت های گلو و پوسیدگی دندان می شوند را از بین ببرد.

- کاهش فشار خون: مصرف منظم چای سبز خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد.

- درمان افسردگی: تیانین یک آمینواسید است که به طور طبیعی در برگ چای یافت می شود و اثر آرامش بخشی دارد و برای مصرف کنندگان چای مفید است.

- محافظت از پوست: چای سبز به کاهش چروک ها و علائم پیری کمک می کند، این مسئله به خاطر فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد التهابی است.